top of page

RPAC Cross Country Results as of 10/1


This was a big week for most RPAC cross country teams because a majority of them saw the state course at the UNK Invite on Monday and then they began their preparation for the RPAC meet on Thursday in Alma.


UNK Invite: 9/18

Boys Team Scores:

North Platte St. Pat's placed 1st as a team with 24 points.

RPAC teams: 14th- Bertrand/Loomis: 164 points

21st- Cambridge: 224 points

22nd- Alma: 233 points

37th- Medicine Valley: 392 points

44th- Maywood-Hayes Center: 453 points

48th- Wallace: 491 points

49th- Southern Valley: 494 points

51st- Southwest: 566 points

Mason McGreer of Perkins County placed 1st with a time of 16:48.98.

  • Alma: Nolan Pfeil led the way for the Cardinals as he finished 62nd with a time of 20:17.58, Griffin Stemper finished 76th with a time of 20:42.61, and Ian Dunse finished 113th with a time of 21:33.95.

  • Bertrand-Loomis: Marcus Hernandez placed 13th with a time of 18:03.97 to pace the Wolfkings. Luke Larson finished 70th with a time of 20:31.05 and Quentin Mumm finished 90th with a time of 21:09.21.

  • Cambridge: Brady Ahlemeyer led the pack of Trojans as he finished 77th with a time of 20:45.54, Wyatt Jackson finished on his heels with a time of 20:47.52 in 78th, and Gavin Gunderson finished 81st with a time of 20:51.69.

  • Hitchcock County: Tanner McLain finished 65th with a time of 20:21.78 and Connor Latta finished 212th with a time of 24:04.53.

  • Maxwell: Max Robinson was the lone runner for the Wildcats and was able to finish 112th with a time of 21:49.92.

  • Maywood-Hayes Center: Rubiel Lopez paced the Wolves with a time of 21:49.74 and finished in 121st. Ryan Werkmeister finished 187th with a time of 23:20.39 and Steven Werkmeister finished 224th with a time of 24:31.75.

  • Medicine Valley: Kael Garrett placed 18th with a time of 18:20.18, Kevin Bantam finished 183rd with a time of 23:17.46, and Adin Nelsen finished 284th with a time of 28:58.05.

  • Southern Valley: Isaac Hamilton finished 112th with a time of 21:33.37, Chase Hamilton finished 247th with a time of 25:41.22 and Jeramyah Ruskamp wasn't far behind as he finished 248th with a time of 25:44.46.

  • Southwest: Austin Thompson finished 118th with a time of 23:10.01, Caleb Heskett finished 227th with a time of 24:33.45, and Shie King finished 294th with a time of 33:49.40.

  • Wallace: Max Hanson finished 71st to lead the Wildcats and he ran a time of 20:33.32, Kyle Melton ran 26:42.38 to finish 259th, and Micah Garrison finished 288th in 29:17.69.


Girls Team Scores:

Pender placed 1st with a team score of 22 points.

RPAC Team Scores:

6th- Wallace: 75 points

21st- Cambridge: 217 points

29th- Bertrand-Loomis: 294 points

31st- Hitchcock County: 295 points

32nd- Southern Valley: 209 points

36th- Maxwell: 373 points

Hannah Swanson of Nebraska Christian placed 1st with a time of 20:46.61.

  • Alma: Kaylan Ogier led the Cardinals with a 107th-place finish and a time of 26:52.81 and Harper Fennel finished 113th with a time of 27:06.27.

  • Bertrand-Loomis: Ashlynn Edgren finished 75th with a time of 25:16.46, Addison Hansen finished 112th with a time of 27:02.61, and Ella Brown finished 174th with a time of 32:44.33.

  • Cambridge: Brenna Deterding paced the Trojans with a time of 24:47.88 and a 64th-place finish. Rachel Harris finished 89th with a time of 26:03.33 and Jensyn Weiss finished 98th with a time of 26:29.91.

  • Hitchcock County: Chayse Keith finished 63rd with a time of 24:41.59, Calista Carney finished 122nd with a time of 27:20.44, and Sonya Schermerhorn finished 179th with a time of 24:08.46.

  • Maxwell: Emme Lucas led the way with a time of 29:00.08 and finished 141st. Keilah Curtis finished 149th with a time of 29:37.37 and Billie DeGarmo finished 176th with a time of 32:55.97.

  • Southern Valley: Tayley Becker finished 62nd with a time of 24:39.52, Laurel Stalder finished 136th with a time of 28:18.28, and Jazemine Lujan finished 185th with a time of 36:11.64.

  • Southwest: Morgan Reeder finished 162nd with a time of 30:35.66 and was the lone runner for the Roughriders.

  • Wallace: Ashley Robertson placed 16th with a time of 22:23.07, Dajana Garrison finished 25th with a time of 23:02.13, and Elliana Robertson finished 46th with a time of 24:10.27.


Gothenburg Invite: 9/28

Boys Team Scores:

  1. Gothenburg: 10

  2. Holdrege: 36

  3. Minden: 47

  4. McCook: 82

  5. Lexington: 99

  6. Broken Bow: 99

  7. North Platte: 113

  8. Kearney: 121

  9. Kimball: 177

  10. Paxton: 199

  11. Cambridge: 205

  12. Sutherland: 222

  13. Arapahoe: 225

Tyler Hetz of Gothenburg placed 1st with a time of 17:06.

Photo Credit: Valley Voice
  • Arapahoe: Campbell Schutz finished 52nd with a time of 21:30, Wayne Lee finished 62nd with a time of 22:35, and Corbin Carpenter finished 67th with a time of 23:13.

  • Cambridge: Wyatt Jackson led the Trojans with a time of 21:25 and finished 51st. Gavin Gunderson and Braden Sandfort came in together with Gunderson finishing 58th with a time of 22:14 and Sandfort finishing 59th with a time of 22:17.

  • Dundy County Stratton: Noah Wiese finished 88th with a time of 40:00.

  • Hitchcock County: Tanner McLain finished 42nd with a time of 20:59, Connor Latta finished 82nd with a time of 26:11, and Trevor Carlson finished 83rd with a time of 26:17.

  • Maxwell: Max Robinson finished 49th with a time of 21:23.

  • Medicine Valley: Kael Garrett placed 8th with a time of 18:13, Kevin Bantam finished 64th with a time of 22:45, and Adin Nelsen finished 87th with a time of 29:52.

  • Paxton: Landon Drews paced the Tigers with a time of 20:37 and finished 35th. Jasper Brewster finished 46th with a time of 21:12 and Kepker Spurgin finished 66th with a time of 22:56.

  • Wallace: Max Hanson finished 20th with a time of 19:34, Kyle Melton finished 81st with a time of 26:05, and Micah Garrison finished 86th with a time of 29:36.

Girls Team Scores:

  1. North Platte: 35

  2. Gothenburg: 51

  3. Minden: 53

  4. McCook: 61

  5. Paxton: 85

  6. Cambridge: 92

  7. Lexington: 98

  8. Holdrege: 137

  9. Hitchcock County: 137

Photo Credit: Valley Voice

Emma Cappel of McCook placed 1st with a time of 21:07.

  • Arapahoe: River Einspahr finished 42nd with a time of 27:59.

  • Cambridge: Brenna Deterding placed 13th with a time of 23:58, Rachel Harris finished 25th with a time of 25:45, and JoLie Farr finished 34th with a time of 26:47.

  • Hitchcock County: Chayse Keith finished 23rd with a time of 25:25, Calista Carney finished 43rd with a time of 28:01, and Sonya Schermerhorn finished 60th with a time of 36:49.

  • Maxwell: Keilah Curtis finished 38th with a time of 27:39, Emme Lucas finished 49th with a time of 28:39 while Billie DeGarmo finished 59th with a time of 34:26.

  • Paxton: Natalie Jorgensen placed 11th with a time of 23:44, Ainsley McConnell finished 16th with a time of 24:24, and Ella Fote finished 41st with a time of 27:56.

  • Wallace: Ashley Robertson placed 5th with a time of 22:29, Ryleigh Hanson placed 8th with a time of 23:04, and Elliana Roberston placed 12th with a time of 23:54.


Fort Kearny Conference: 9/29

Bertrand-Loomis competed at the FKC meet on Friday as Loomis is a member of this conference.


Boys Team Scores:

  1. Axtell: 9

  2. Hi-Line: 22

  3. Bertrand-Loomis: 25

  4. Wilcox-Hildreth: 28

  5. Amherst: 50

  6. SEM: 51

Photo Credit: Valley Voice

Keyton Cole of Axtell placed 1st with a time of 18:01.33.

  • Bertrand-Loomis: Marcus Hernandez placed 2nd with a time of 18:09.92, Luke Larson placed 11th with a time of 20:19.49, and Quentin Mumm placed 12th right behind Larson as he had a time of 20:22.21. Carter Horner also placed 15th with a time of 21:03.39.

Girls Team Scores:

  1. Elm Creek: 16

  2. Axtell: 17

  3. Hi-Line: 21

  4. Wilcox-Hildreth: 40

  5. Amherst: 43

  6. Bertrand-Loomis: 46

Cicely Gugelman of Elm Creek placed 1st with a time of 22:59.89.

  • Bertrand-Loomis: Addison Hansen placed 15th with a time of 26:36.61, Ashlynn Edgren finished 16th with a time of 26:49.21, and Logan Schutz finished 25th with a time of 31:49.64.

RPAC teams are gearing up as they will all travel to Alma on Thursday for the RPAC meet which will begin at 4:00 P.M.




Comments


bottom of page