top of page

2024 Spring Athletes of the Week

Updated: 5 days ago

April 1st - April 7th Athletes of the Week

GIRLS

Clara Spargo - Dundy County Stratton

At the DCS Invite,  Spargo placed 2nd in the 100m dash with a time of 12.62, 1st in the 200m dash with a time of 26.02, was a member of the 1st place 4x100m relay with a time of 52.83, and was a member of the 2nd place 4x400m relay team with a time of 4:34.22. 


BOYS

Brody Senff - Medicine Valley

At the South Loup Invite, Senff placed 1st in the 100m dash with a time of 11.96, 1st in the 200m dash with a time of 24.66, was a member of the 3rd place 4x100m relay team with a time of 47.89, and was a member of the 2nd place 4x400m relay team with a time of 3:50.70. 


March 25th-March 31st Athletes of the Week

GIRLS

Madysen Carlson - Hitchcock County

 At the Sutherland Booster Club invite last week, Carlson placed 3rd in the 100m dash with a time of 14.21, was a member of the 1st place  4x100 relay team with a time of 54.05, placed 1st in the long jump with a jump of 16’7”, and she placed 1st in the triple jump with a jump of 34’9”. 


BOYS

Jaxon Unrein - Hitchcock County

At the Sutherland Booster Club invite last week, Unrein placed 2nd in the 110m hurdles with a time of 18.22, he placed 1st in the 300m hurdles with a time of 44.05, was a member of the 3rd place 4x400m relay team with a a time of 4:00.49, and placed 2nd in the high jump with a jump of 5'6".


March 18th-March 24th Athletes of the Week

GIRLS

Tierston Moore - Alma

Moore placed 4th in the 100m dash with a time of 13.26, 1st in 100m hurdles with a time of 16.62, 1st in the 300m hurdles with a time of 50.97, and was a member of the 4x400m relay that took 1st with a time of 4:41.13 at the Southern Valley invite last Friday.


BOYS

Kael Garrett - Medicine Valley

Garrett placed 1st in the 1600m run with a time of 4:55.56 and 1st in the 3200m run with a time of 10:50.85 at the Southern Valley invite last Friday.


March 11th-March 17th Athletes of the Week

GIRLS

Kendyl Flaming - Wallace

At the UNK Indoor, Flaming placed 2nd in the 60m dash with a time of 8.24, 1st in the 60m hurdles with a time of 9.65, 5th in the high jump with a jump of 4’6”, and was a member of the 3rd place 4x400 meter relay team with a time of 4:30.91.


BOYS

Will Cacy - Arapahoe

At the UNK Indoor, Cacy took 1st in the 60m dash with a time of 7.14, 1st in the 200m dash with a time of 24.34, 1st in the 400m dash with a time of 52.09, and was a member of the 2nd place 4x400m relay team with a time of 3:51.88.

Comments


bottom of page